Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

środa, 17 października 2007

RCP w 5 minut (Część II)

W poniedziałkowym wpisie pokazałem jak w prosty sposób stworzyć przykładową aplikację RCP oraz w jaki sposób ją potem uruchomić. Dziś pójdziemy kawałek dalej i wyeksportujemy nasz projekt jako pełnowartościowy produkt.

Zaczniemy od stworzenia definicji produktu. Klikamy File->New->Other->Product Configuration, podajemy nazwę naszego pliku (np. rcp.product), wskazujemy nasz projekt i klikamy Finish.

W naszym projekcie powinien pokazać się nowy plik. Jeśli nie został otworzony automatycznie w edytorze, to otwieramy go dwukrotnie na nim klikając (otworzy nam sie specjalny edytor).

Na zakładce Overview możemy podać nazwę produktu (Product Name), np Moja aplikacja RCP, wybieramy aplikację, którą chcemy aby była uruchamiana (podobnie jak to miało miejsce przy nowej konfiguracji uruchamiania, którą tworzyliśmy w poprzedniej części) – wybieramy z listy nazwę naszej wtyczki plus słówko application na końcu (w moim przypadku jest to com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp.application). Musimy również zdefiniować Product ID – wybieramy naszą wtyczkę.

Na zakładce Configuration specyfikujemy jakie wtyczki będą składały się na nasz produkt. Oczywiście podajemy tutaj naszą wtyczkę – klikamy przycisk Add i z listy wybieramy nazwę naszego pluginu (w moim przypadku com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp), a następnie dodajemy wszystkie pluginy od których zależy nasza wtyczka. Nie musimy tego robić ręcznie, wystarczy kliknąć przycisk Add Required Plug-ins i wszystkie wymagane pluginy zostaną wykryte i dodane automatycznie.

Zakładka Launching pozwala nam zdefiniować jaka maszyna wirtualna będzie używana, jakie argumenty mają być podawana przy starcie naszej aplikacji, a także jak będzie się nazywał nasz plik uruchomieniowy oraz jaką będzie miał ikonkę. Możemy dla sprawdzenia podać jakąś swoją nazwę, np. moje_rcp.

Jeśli chcemy, aby nasza aplikacja miała swój własny splashscreen to powinniśmy do naszego pluginu wgrać plik o nazwie splash.bmp, a nazwę pluginu podać na zakładce Splash. Jeśli na naszą aplikację składa się wiele wtyczek, wówczas wystarczy w jednej z nich umieścić nasz plik ze spashscreenem, a nazwę tej wtyczki podać właśnie na tej zakładce.

Zakładka Branding pozwala jeszcze lepiej dostosować wygląd naszej aplikacji – możemy podać ikonki, które się będą pojawiały, zmienić tekst oraz obraz wyświetlający się w okienku About aplikacji oraz wyspecyfikować co ma się pojawiać jako tzw. Welcome page, czyli coś jak intro dla naszej aplikacji (mamy z tym do czynienia, gdy po raz pierwszy uruchamiamy Eclipse’a lub gdy uruchamiamy go z nowym workspace’m) – postaram się poświęcić temu, któryś z kolejnych wpisów.

Możemy teraz bez problemu wyeksportować naszą aplikację. Na zakładce Overview odnajdujemy link Eclipse Product export wizard i klikamy na niego.

W nowym okienku podajmy nazwę katalogu, w którym pojawią się pliki naszej aplikacji (Root directory) oraz katalog, do którego aplikacja będzie wyeksportowana (Directory). Jeśli chcemy możemy też dołączyć kod źródłowy naszej aplikacji (opcja Include source code). Klikamy Finish i czekamy aż nasza aplikacja zostanie wyeksportowana.
W podanym przez nas katalogu powinny pojawić się pliki i katalogi naszej aplikacji:

Klikamy na pliku uruchomieniowym (w moi przypadku moje_rcp.exe) i nasza aplikacja powinna zostać uruchomiona.

Możemy teraz sprawdzić ile zasobów zajmuje nasza aplikacja: 13,3 MB na dysku oraz 35,5 MB pamięci RAM, co chyba daje niezły wynik biorą pod uwagę, że sporo funkcjonalności mamy „za darmo”.
Możecie się zastanawiać, co w przypadku jeśli chcemy wyeksportować naszą aplikację na inne platformy niż ta, na której aktualnie pracujemy? Wystarczy zainstalować sobie RCP delta pack i bez problemu możemy eksportować naszą aplikację również na inne platformy.

To tyle na dzisiaj. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości to pytajcie.

Brak komentarzy: