Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

niedziela, 28 października 2007

Programowanie zadaniowe, czyli czym jest Mylyn? (Część II)

We wcześniejszym wpisie pzedstawiłem podstawowe mechanizmy tworzenia i wyszukiwania zadań, więc teraz pora zabrać się za pracę z zadaniami. Po wybraniu zadania, nad którym chcemy pracować w otwartym edyotrze tego zadania klikamy przycisk Activate (ostatnia ikonka po prawej stronie u góry na zakładce Overview – rysunek niżej).

lub też w widoku Task List klikamy tutaj:

Jest też opcja, żeby w tym samym widoku kliknąć Activate i w nowym oknie wybrać interesujące nas zadanie wpisując jego nazwę:

Po aktywacji zadania zauważymy, że niektóre elementy interfejsu użytkownika zmieniły swoją zawartość, a niektóre wręcz stały się puste (np. widok Package Explorer). Czemu? Zaczął działać kontekst, a ponieważ wcześniej nie pracowaliśmy nad tym zadaniem, więc kontekst jest pusty. Co w takiej sytacji zrobić? Najłatwiej jest chwilowo zrezygnować z funkcjonalności jaką daje nam kontekst, pozwolić Mylynowi zebrać potrzebne informacje, a później wrócić do kontesktu, aby łatwiej i szybciej pracować. Do włączania i wyłączania kontekstu służy przycisk:

Przycisk ten wyłącza korzystanie z kontekstu w danym widoku (np. w widokach Package Explorer, Outline, itp.). Po chwili pracy możemy wrócić do kontesktu i zobaczymy, że widoki wypełniły się informacjami związanymi z naszym zadaniem (poniżejprzykład widoku Package Explorer).

Jeśli teraz otworzymy sobie nasze zadanie w edytorze i przejdziemy na zakładkę Context to zobaczymy, że zakładka ta wypełniła się informacjami na temat naszego kontekstu:

Za pomocą zaznaczonego powyżej suwaka możemy wpływać na czułość naszego kontekstu, czyli na ilość elementów w nim przechowywanych. Dodatkowo za pomocą opcji znajdujących się pod suwakiem możemy:
  • dołączyć obecny kontekt do zadania znajdującego się w repozytorium (tak aby inny programista mógł z niego skorzystać) – opcja Attach context...
  • pobrać kontekst dołączony do repozytorium zadań – opcja Retrieve Context...
  • skopiować obecny kontekst do innego zadania – opcja Copy Context to...

Oczywiście po wykonaniu zadania oznaczamy je jako zakończone (w przypadku pracy z Bugzillą na zakładce Bugzilla zaznaczamy Resolve as Fixed).

Podczas pracy z Mylynem natrafimy pewnie na sporo ikon, które mogą być dla nas niezrozumiałe – z myślą o tym twórcy Mylyna przygotowali zestaw ikon wraz z wyjaśnieniem, która ikona co oznacza. Legenda dostępna jest z menu widoku Task List:

A sama legenda wygląda tak:

To chyba najważniejsze kwestie związane z pracą z Mylynem. Ja osobiście zdecydowanie polecam to narzędzie – sami się przekonacie jak bardzo potrafi ono przyspieszyć Waszą pracę i pomóc w pracy zespołowej.

1 komentarz:

Leszek Gruchała pisze...

Pomysł z rozgryzaniem pluginów dobry. Łatwiej się rozeznać na początku. Czekam na więcej ;)