Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

poniedziałek, 15 października 2007

RCP w 5 minut (Część I)

Postanowiłem jeszcze przed prezentacją pokazać Wam jak w prosty sposób stworzyć testową aplikację RCP, żebyście mogli sami zobaczyć jakie to proste i co tak naprawde możemy zrobić z Eclipse RCP.
Ktoś może się zastanawiać czym jest Eclipse RCP? Postaram się dziś umieścić prezentację, która powinna to zagadnienie rozjaśnić :-)

Na początek uruchamiamy Eclipse'a i tworzymy nowy projekt plug-in, czyli klikamy New->Plug-in Project, otworzy nam się kreator tworzenia nowej wtyczki (ang. plug-in). Podajemy nazwę i klikamy Next.

Na drugiej stronie podajemy informacje o nazwie, dostawcy, itp (albo zostawiamy wartości domyślne). Ważniejsze jest, żeby na samym dole zaznaczyć opcję Yes przy polu Would you like to create a rich client application? (rysunek poniżej)

Klikamy Next. Na ostatniej stronie wybieramy wzór z jakiego chcemy skorzystać (oczywiście nie musimy tego robić, jednak na potrzeby naszego przykładu wybieramy RCP Mail Template) i klikamy Finish.

Zostaniemy zapytani czy przejść do perspektywy Plug-in Developement, odpowiadamy Yes. W widoku Package Explorer powinien pojawić się nowy projekt. Możemy teraz przejrzeć się co w nim jest – zostały wygenerowane odpowiednie klasy, ale ważniejsze od nich są dwa pliki MANIFEST.MF (w katalogu META-INF) oraz plugin.xml, w których to zapisane są najważniejsze informacje o naszym pluginie (więcej o tym, w którymś z najbliższych wpisów).

W zasadzie nasza wtyczka jest teraz gotowa do uruchomienia. Aby ją przetestować klikamy prawym klawiszem myszy na projekcie i wybieramy Run As->Open Run Dialog... W nowym oknie klikamy po lewej stronie znajdziemy Eclipse Application, które zaznaczamy i wybieramy przycisk u góry New launch configuration.

Otworzy nam się nowa karta, na której możemy podać nazwę i ustawić potrzebna nam opcje. Na zakładce Main wybieramy opcję Run an application a z listy rozijalnej wybieramy: „com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp.application” (wpis ten zależy od nazwy jaką nadaliśmy naszemu projektowi). Na zakładce Plug-ins z rozwijalnej listy wybiermay plug-ins selected below only, nastepnie klikamy przycisk Deselect All. Na liście wybieramy tylko nasza wtyczkę i klikamy Add Required Plug-ins. Sprawdzamy konfiguracje klikając przycisk Validate Plug-ins, powinniśmy zobaczyć: Klikamy Apply, a potem Run. Powinna uruchomić się nowa aplikacja wyglądająca mniej więcej tak:

Jest to tylko przykład, więc ta aplikacja nie robi nic pożytecznego, ale możemy zobaczyć jak może wyglądać odchudzony Eclipse służący jako platforma dla RCP.

W kolejnym wpisie postaram się powiedzieć jak z naszej przykładowej aplikacji stworzyć pełnowartościowy projekt.

1 komentarz:

szemesz pisze...

Używam w pracy eclipsa RCP, jest faktycznie świetny do niewielkich aplikacji.
Przy większych aplikacjach stwarza pewne problemy, jest tak wysokopoziomowy że ciężko jest zorientować się co w którym momencie się dzieje,
jednym słowem ciężko jest naprawić błąd.