Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

wtorek, 23 października 2007

Zostawcie myszki w spokoju! (czyli o skrótach klawiszowych w Eclipsie)

Chyba każdy programista w swoim życiu zawodowym zaczyna doceniać skróty klawiszowe oferowane przez środowisko, w którym pracuje. A w pewnym momencie trudno jest bez tych skrótów klawiszowych się obejść i gdy przychodzi moment, że trzeba zacząć pisać w innym środowisku to czujemy się jak bez ręki. Dlatego też dzisiaj chciałem się z Wami podzielić skrótami klawiszowymi, z których najczęściej korzystam podczas pracy w Eclipsie.

1) Ctrl+3 - skrót wprowadzony w Eclipse 3.3, który znacznie zmienia sposób pracy w Eclipsem! Wypróbujcie go sami, a zaczniecie się zastanawiać, czemu wcześniej nikt czegoś takiego nie wymyślił?! ;) Co daje nam ten skrót? Po wciśnięciu Ctrl+3 pojawia nam sie żółte okienko, które pozwala nam na szybki dostęp do perspektyw, widoków, komend, preferencji itp. - wystarczy tylko zacząć wpisywać hasło związane z tym co chcemy zrobić. Poniżej przedstawiam zrzuty ekranu pokazujące jak mniej więcej to działa:

Próbowałem nawet wrzucić kawałek filmiku pokazującego, jak to działa w praktyce, ale coś z jakością kiepsko wyszło. No ale jeśli ktoś chce spojrzeć to proszę bardzo (ale żeby nie mówić potem, że nie ostrzegałem;) ):


2) Ctrl+Shift+F pozwala na szybkie formatowanie naszego kodu. Wiadomo, że trzymanie się ogólnie przyjętych standardów kodowania (lub też takich przyjętych w firmie, w której pracujemy) pomaga pisać kod łatwiejszy do analizy i do zrozumienia. Eclipse za pomoca skrótu Ctrl+Shift+F pozwala szybko sformatować kod zgodnie ze zdefiniowanym przez nas standardem kodowania. Oto przykład (po lewej przed formatowaniem, po prawej po zastosowaniu skrótu):


3) Ctrl+Shift+O - pewnie nie raz zdarza nam się, że w klasie mamy niepotrzebnie importowane klasy, w końcu nie chce nam się linijka po linijce kasować importów, prawda? Programiści Eclipse'a pomyśleli o tym i dlatego oddali w nasze ręce skrót Ctrl+shift+O, który usuwa nie używane importy,a także dodaje te których nam brakuje (w przypadku niejednoznaczności zapyta nam się, którą klasę chcemy zaimportować).

4) Ctrl+/ - czy nie byłoby pięknie jednym skrótem zakomentować większy fragment kodu? W Eclipsie jest to proste - wystarczy zaznaczyć wybrany fragment kodu i wcisnąć Ctrl+/. Co jeśli chcemy potem ten fragment kodu odkomentować? Wystarczy tę samą operację powtórzyć.

5) Ctrl+Shift+T - czasami chcemy zobaczyć jak wygląda jakaś klasa, znamy jej nazwę, ale nie do końca wiemy w jakim pakiecie się znajduje, co wtedy? Wciskamy Ctrl+Shift+T i w nowym oknie wpisujemy nazwę żądanej przez nas klasy i wciskamy enter - otworzy się edytor z podaną przez nam klasą.


6) Ctrl+1 - tzw. "quick fix". W edytorach Eclipse'a często możemy spotkać małe żaróweczki wskazujące nam ostrzeżenia lub błędy - jeśli umieścimy nasz kursor na linii, przy której pojawiła się żarówka, i wciśniemy Ctrl+1 pokaże nam się okienko z podpowiedzią co możemy zrobić aby naprawić błąd.

7) Ctrl+PgUp oraz Ctrl+PgDn - pozwalają w łatwy sposób przemieszczać się między otwartymi edytorami

8) Alt+Lewo oraz Alt+Prawo - pozwalają przemieszczać się między tymi miejscami w edytorach, które były ostatnio zmieniane

9) Alt+Góra oraz Alt+Dół - pozwalają przenosić dowolną linijkę kodu (lub cały blok, który zaznaczymy) w górę lub w dół

10) F4 - wyświetla hierarchię wskazanego przez nas typu (wystarczy umieścić kursor w edytorze na wybranym przez nas typie)

To tyle na dzisiaj, kolejna dziesiątka pewnie za kilka dni się pojawi :)

Osoby, które już teraz chciałyby przyjrzeć się dostępnym skrótom i/lub je przedefiniować mogę spojrzeć do preferencji Eclipse'a na zakładkę General->Keys:

3 komentarze:

maneo pisze...

ctrl+3 tego nie znałem, świetne - dzięki :) Ja polecam alt+/ auto uzupełnianie, ale bazujące na zawartości pliku. Bardzo przydaje się podczas edycji plików tekstowych w których nie działa zwykłe ctrl+space. Podczas pisania normalnego kodu potrafi czasem nieźle zaskoczyć :).

Anonimowy pisze...

Co tu wiele pisać... Dzięki

dreamiteam pisze...

Super pomocny wpis, przyspiesza pracę :)