Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

niedziela, 21 października 2007

Programowanie zadaniowe, czyli czym jest Mylyn? (Część I)

Razem z pojawieniem się Eclipse’a w wersji 3.3 do projektów związanych z tym wydaniem (zwanym Europa) został włączony Mylyn (wcześniej znany jako Mylar – nazwa została zmieniona z powodów możliwych problemów z prawami autorskimi). Projekt ten chwali się, że dzięki jego pomocy będziemy programować z szybkością myśli! Czym jest Mylyn i czemu tak wiele osób się nim zachwyca (wystarczy popatrzeć na blogi osób piszących o Eclipsie – w prawie każdym z nich znajdziecie wzmiankę o Mylynie)? Mylyn zmienia sposób pracy nad kodem:

  • po pierwsze dostarcza integrację z popularnymi systemami zarządzania zadaniami (takimi jak: Trac, Jira, Bugzilla...). Dodatkowo Mylyn potrafi synchronizować się w tle i na bieżąco informować nas o zmianach dokonanych w interesujących nas zadaniach.
  • po drugie (i ważniejsze!) wprowadza koncepcję „kontekstu” w stosunku do pracy nad projektem. Mylyn na bieżąco obserwuje naszą pracę i na tej podstawie filtruje widoki dostępne w Eclipse i wyświetla tylko te informację z których korzystamy. Dzięki temu nie musimy za każdym razem przebijać się przez dziesiątki projektów, setki plików i tysiące metod, zamiast tego widzimy tylko to nad czym pracujemy. Co ciekawsze zebrany automatycznie przez Mylyna kontekst możemy przekazać innej osobie, aby ułatwić jej pracę nad zadaniem (dzięki temu ta osoba będzie wiedziała, którymi fragmentami kodu trzeba się zająć).

Jak zacząć pracę z Mylynem? Trzeba rozpocząc od jego instalacji, np. za pomocą update managera (tutaj znajdują się adresu stron z aktualizacjami – ang. update site). Po zainstalowaniu wszystkich wtyczek możemy rozpoczą pracę z Mylynem. Jeśli w naszej pracy stosujemy system do zarządzania zadaniami to najlepiej od razu podłączyć się do niego. W widoku Task Repositories (żeby go otworzyć klikamy Window->Show View->Other->Mylyn->Task Repositories) na wolnej przestrzeni klikamy prawym przyciskiem i wybieramy opcję Add Task Repository, a następnie podajemy wszystkie potrzebne informacje.

Od tej chwili możemy tworzyć zadania, które automatycznie będą dodawane do naszego zewnętrznego systemu zadań. Oczywiście jeśli nie korzystamy z żadnego systemu to możemy tworzyć zadania lokalne.

Aby tworzyć nowe zadanie klikamy na wybranym repozytorium prawym przyciskiem i wybieramy opcję New Task.

Po kliknięciu otworzy sie edytor umożliwiający wypełenienie właściwości nowego zadania.

W zależności od tego, czy jest to zadanie lokalne, czy zdalne zakładki na dole edytora mogą się od siebie różnić i mieć inną zawartość. Wspólne zakładki to Planning oraz Context. Ta druga jest szczególnie interesująco, bo pozwala sprawdzić co znajduje się aktualnie w kontekście, zapisać kontekst, a także zmienić ilość elementów znajdujących się w nim.

Oczywiście możemy też wyszukiwać zadania, które znajdują się na serwerze. W tym celu tworzymy zapytania (ang. query) – klikamy prawym przyciskiem myszy na interesującym nas repozytorium zadań i wybieramy opcję New Query.

Zapytani możemy tworzyć w oparciu o specjalnie przygotowany formularz, lub tez na podstawie adresu URL, w którym znajdują się parametry wyszukiwania.

Po zakończeniu pracy z kreatorem nowego zapytania w widoku Task List w odpowiedniej kategorii (nazwie naszego zapytania) pojawi się lista zapytań odpowiadających naszym kryteriom. Zadania możemy oczywiście otwierać (klikając na nich dwukrotnie), przeglądać oraz zmieniać ich właściwości.

Wiemy już jak łączyć się z repozytoriami zadań, jak tworzyć nowe zadania oraz jak wyszukiwać zadania już istniejące. W kolejnym wpisie postaram się opisać jak pracować z zadaniami oraz jak korzystać z kontekstu.

12 komentarzy:

Tomasz Michalak pisze...

szkoda, że nie napisałeś o przesyłaniu screenów Eclipse'a co jest szybkie i przydatne

Jakub Jurkiewicz pisze...

A właśnie, że napisałem...ale tutaj: http://eclipse-po-polsku.blogspot.com/2008/01/nowoci-w-mylyn-22.html :)
Pozdrawiam! :)

Lukasz pisze...

czy jest możliwość importu/eksportu zadań z repozytorium lokalnego ?

Jakub Jurkiewicz pisze...

Po pierwsze jest opcja w File->Export/Import->Mylyn->Task Data a po drugie jeśli klikniesz na zadanie w widoku Task List to w menu kontekstowym zobaczysz Operations->Import/Export Task.
Mam nadzieję, że Ci to pomoże :)
W razie pytań zapraszam też na http://eclipseforum.org.pl

Lukasz pisze...

Właśnie tego szukałem. Dzięki :)

Przemysław Walik pisze...

Programowanie zadaniowe to rzecz którą możemy z sukcesem wykorzystać właśnie chociażby przy edytorze kodu Ecipse. Ja osobiście mimo wszystko wolę poruszać się w NetBeans, gdyż ma wiele fajnych bibliotek, które wykorzystuję w codziennej pracy. Tworząc aplikacje webowe jak firmy https://craftware.pl nie możemy skupiać się tylko na Javie, gdyż należy pamiętać, iż języki programowania można w pewien sposób ze sobą łączyć. Istnieje również takie określenie jak dziedziczenie i także może być przydatne.

Irena Walewska pisze...

Akurat tego rozwiązania nie znam więc nie bardzo mogę o nim powiedzieć. Jeśli chodzi o systemy bazodanowe to jednym z moich ulubionych jest system magazynowy https://www.connecto.pl/system-magazynowy-ktory-usprawni-twoja-prace-poznaj-wms-magazynier/ który przecież inaczej by nie miał prawa działać. Jak dla mnie takie rozwiązanie jest bardzo optymalne i stosuję tego typu aplikacje od jakiegoś czasu.

Marcin Jaworski pisze...

Sam osobiście nie jestem programistą, ale wiem że w dzisiejszych czasach tworzenie programów działających w chmurze to rzecz podstawowa. Tym bardziej, że wiele z nich po prostu używa się w codziennym biznesie. Pamiętam jak kiedyś kliknąłem na przycisk here na jednej ze stron i od tego zaczęła się moja przygoda z rozwiązania IT działającymi w chmurze obliczeniowej.

Kasia pisze...

Dobrze rozpisane, dzięki za przydatny artykuł:)
http://retcon.pl

darja pisze...

Nie trzeba być programistą, by korzystać z rozwiązań IT. Prowadząc firmę można skorzystać z pomocy https://craftware.pl/case-studies/ . A jednak wprowadzenie tego typu technologii zawsze wpływa pozytywnie na rozwój firmy, więc warto w nią inwestować

https://coderslab.pl/pl/javascript-developer-react pisze...

Jeśli chodzi o programowanie w tym języku, nie jest ono jakoś bardzo skomplikowane, warto je zrobić.

zośka pisze...

W dzisiejszych czasach rynek rozwiązań informatycznych kwitnie i z pewnością jest to ogromna korzyść dla naszego życia. Aby w pełni wykorzystać to zjawisko, wymagane jest wysokiej jakości połączenie internetowe. Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się ofercie Fiberlink. Zapewniają oni niewiarygodnie szybkie połączenie światłowodowe i szeroki wybór usług multimedialnych.