Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

niedziela, 8 czerwca 2008

Eclipse Modeling Framework (EMF), część IV

Wczoraj się zorientowałem, że nie skończyłem serii postów na temat EMF'a, nadróbmy więc zaległości i zobaczmy w jaki sposób uruchomić wygenerowany edytor.

  1. Klikamy w menu Run->Open Run Dialog (lub Run Configurations w Eclipse 3.4). W nowym oknie na liście po lewej stronie zaznaczamy Eclipse Application i klikamy przycisk New launch configuration:
  2. Na koniec klikamy przycisk Run. Powinna nam się otworzyć nowa instancja Eclipse’a.
  3. W nowej instancji tworzymy nowy projekt (menu New->Other->Project). Podajemy jego nazwę i klikamy Finish. W widoku Project Explorer (jeśli nie mamy otwartego tego widoku to otwieramy go w menu Window->Show View->Other) klikamy prawym przyciskiem myszy na nowy projekt i wybieramy New->Other->Example EMF Model Creation Wizard->Familytree Model.

  4. Następnie podajemy nazwę. Na ostatniej stronie kreatora z górnej listy rozwijalnej wybieramy Family Tree jako korzeń naszego modelu i klikamy Finish.

    Powinien otworzyć nam się edytor dla naszego modelu.
  5. Klikając na węźle Family tree możemy dodawać elementy stworzonego przez nas modelu i wiązać je ze sobą w widoku Properties (menu Window->Show View->Other->General). Na przykład możemy stworzyć obiekty Family oraz Female. A następnie we właściwościach obiektu Family jako Mother możemy podać dopiero co stworzony obiekt Female.
  6. Na koniec zobaczmy jeszcze jak zapisana jest dopiero co edytowana przez nas instancja naszego modelu. Klikamy prawym przyciskiem na naszym nowym pliku i wybieramy Open With -> Text Editor.
    Jak widzimy model został zapisany do XML'a
To by było na tyle, jeśli chodzi o podstawy EMF'a. Sam EMF ma jeszcze sporo możliwości oprócz tych opisanych tutaj, więc zachęcam do samodzielnego poznawania tego projektu. Ja oczywiście w miare możliwości będę się starał ten temat rozwijać.

Brak komentarzy: