Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

środa, 16 stycznia 2008

Jazz dostępny dla wszystkich!

Od pewnego czasu IBM pracuje nad platformą wspomagającą pracę nad projektem w każdej jego fazie. IBM wyszedł z założenia, że do stworzenia dobrego oprogramowania potrzeba jest zarówno współpraca jak i indywidualność. Gdzie te dwie cechy są najlepiej widoczne i najlepiej ze sobą współgrają? Słuchaliście kiedyś Jazzu?To tam muzycy grają wspólnie, ale każdy ma możliwość pokazania swoich własnych umiejętności i pomysłów. Właśnie dlatego swoją nową platformę IBM tworzy pod nazwą Jazz.
Czemu akurat teraz o tym piszę? Od poniedziałku Jazz jest otwarty dla wszystkich! Wystarczy się zarejestrować i wypróbować narzędzie Rational Team Concert oparte na platformie Jazz.
Gdy znajdę trochę czasu to postaram się napisać o wszystkich zaletach i możliwościach jakie daje nam Jazz, tymczasem jeśli zarejestrujecie się na jazz.net będziecie mieli dostęp do artykułów oraz filmów prezentujących zalety Jazza (szczególnie polecam prezentację z konferencji EclipseCon'07). W skrócie Jazz wspomaga zarządzanie projektem (jego fazami, zespołem, itp.), zarządzanie kodem (podział na komponenty, tworzenie zrzutów z obecnego stanu repozytorium, itp.), współpracę w zespole (świetne widoki agregujące wszystko to co się dzieje w projekcie, możliwość integracji z komunikatorami - IBM Lotus Same Time, czy opartymi na protokole Jabber), zarządzanie zadaniami, zarządzanie budowaniem projektu, itp., a dodatkowo do części z tej funkcjonalności mamy dostęp przez przeglądarkę internetową.
Ale co Jazz ma wspólnego z Eclipsem? Po pierwsze Rational Team Concert oparty jest w całości na Eclipsie. Po drugie tworząc nowy projekt, którym chcemy zarządzać możemy wybrać proces, którym będziemy podążać. Do wyboru mamy OpenUp (zmodyfikowany RUP), Eclipse Way oraz proces zdefiniowany przez nas. Widzimy zatem, że IBM docenia sposób w jaki Eclipse jest rozwijany i uważa że takie podejście umożliwia stworzenie dobrego oprogramowania w sensownym czasie (zresztą sam Jazz jest rozwijany zgodnie z Eclipse Way).
Zachęcam Was to ściągnięcia Jazza i sprawdzenia jego możliwości.
A jeśli coś Wam się nie będzie podobało, nie działało (Jazz jest ciągle w fazie beta) lub będziecie mieli pomysły na nową funkcjonalność to piszcie na forum, które jest ciągle monitorowane przez pracowników IBM'a.

P.S. Właśnie wpadłem na materiał dotyczący Jazza w IBM TV. Zainteresowanych zapraszam TUTAJ.

2 komentarze:

Grzegorz Bialek pisze...

Rewelacyjna wiadomość, widziałem prezentacje na ESE2007 niestety nie wykorzystałem wtedy okazji do rejestracji. Czas zrobić małe rozeznanie w temacie ;D

Jakub Jurkiewicz pisze...

Ja mam okazję korzystać z RTC od sierpnia i jestem zachwycony! Z każdym nowym wydaniem narzędzie, jak i cała platforma Jazz robi się coraz ciekawsza i jednocześnie coraz lepsza.
Mam nadzieję w niedalekiej przyszłości czas, żeby opisać trochę szerzej możliwości Jazza :)