Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

czwartek, 19 lutego 2009

O debugowaniu część I

Trochę długo nic nowego się nie pojawiało, czas to zmienić. Na innym blogu, na którym się udzielam rozpocząłem jakiś czas temu serię postów na temat eclipsowego debuggera. W pewnym momencie Jacek Laskowski zwrócił moją uwagę na fakt, że brakuje takich informacji w języku polskim, więc postanowiłem również tutaj napisać kilka postów na temat debuggera, którego możecie znaleźć w Eclipsie.

Pewnie powinienem zacząć od tego w jaki sposób uruchamiać aplikację w trybie debug, ale żeby na samym początku nikogo nie zanudzić i jednocześnie, żeby nie było za trudno zacznijmy może od przeglądu dostępnych w Eclipsie typów punktów wstrzymań (ang. breakepoints).
Podczas debugowania możemy korzystać z:
  • punktów wstrzymań linii
  • punktów wstrzymań metod
  • punktów wstrzymań pól
  • punktów wstrzymań klasy
  • punktów wstrzymań wyjątków
Punkty wstrzymań linii

Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj punktów wstrzymań, sam kiedyś korzystałem jedynie z nich, dlatego też nie ma chyba potrzeby, żeby wchodzić w szczegóły. Takie punkty wstrzymań ustawiamy (klikając na lewym bocznym pasku edytora przy odpowiedniej linii) jeśli chcemy, aby wykonywanie naszego programu zatrzymało się na konkretnej linii.


Punkty wstrzymań metod

Czasami może nas interesować sytuacja, kiedy program wchodzi i/lub wychodzi z jakiejś metody, wówczas przydatne stają się punkty wstrzymań metod. Punkty takie ustawiamy klikając na lewym bocznym pasku edytora przy linii z rozpoczęciem definicji metody

We właściwościach (klikamy prawym przyciskiem na ikonce punkty wstrzymań i wybieramy Breakpoints Properties) takich punktów wstrzymań możemy określić czy program ma się zatrzymać na wejściu i/lub wyjściu z metody:


Punkty wstrzymań pól

Jeśli zależy nam na zatrzymaniu wykonywania programu, gdy określone pole klasy jest wykorzystywane (odczytywane i/lub modyfikowane) to możemy wykorzystać punkty wstrzymań pól.

Tutaj również właściwości pozwalają nam dostosować zachowanie punktu wstrzymań do naszych potrzeb - możemy wybrać, czy ma on być aktywny przy odczycie i/lub modyfikacji danego pola:

Punkty wstrzymań klas

Tego rodzaju punktu wstrzymań możemy wykorzystać, gdy interesuje nas moment, w którym dana klasa jest po raz pierwszy ładowana przez maszynę wirtualną.

Punkty wstrzymań wyjątków

A co jeżeli w naszej aplikacji rzucany jest jakiś wyjątek i ciężko jest nam znaleźć miejsce i przyczynę takiej sytuacji? Wystarczy wtedy użyć punktów wstrzymań wyjątków. Wyjątki takie ustawia się w widoku Breakpoints (Window->Show View->Other->Debug->Breakpoints) - wybieramy opcję Add Java Exception Breakpoint:

i w nowym oknie wybieramy wyjątek, na który chcemy reagować:

Dodatkowo we właściwościach (w widoku Breakpoints klikamy prawym przyciskiem na danym wyjątku i wybieramy Breakpoint Properties) możemy wskazać, czy program ma się zatrzymać na wyjątkach "łapanych", "niełapanych", czy może na również na podklasach danego wyjątku:


W kolejnym poście spojrzymy jakie jeszcze możliwości dają nam punkty wstrzymań.

5 komentarzy:

Tom pisze...

Nie wiem czy to dotyczy wszystkich Eclipsów czy tylko PDT. Ale mam coś takiego, że klikanie w pasek boczny żeby ustawić breakpointa nie zawsze go ustawia. Muszę wejść w okno breakpointów żeby je usunąć.

Jacek Pospychala pisze...

z komentarzy, ja bym jeszcze dodał takie mało znane bajery jak np. możliwość debugowania skryptów antowych. czasem się przydaje

Jacek Laskowski pisze...

Teraz na pewno nie zabraknie informacji nt debugowania w Eclipse w rodzimym języku. Dzięki!

Jacek

Anonimowy pisze...

może warto dodać coś o debugowaniu aplikacji pracującej na zdalnej maszynie wirtualnej (np. serwera aplikacji -> debug... Remote java application)

pozdrawiam

ts

Jakub Jurkiewicz pisze...

Taki jest plan :)