Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

wtorek, 20 listopada 2007

Eksport i import konfiguracji uruchomienia

Każdy kto miał okazję chwilę pracować z Eclipsem zna pewnie okienko z poniższego zrzutu ekranu:
W oknie tym możemy ustawić opcje uruchomienia naszej aplikacji (obojętnie czy jest to wtyczka, aplet, czy może zwykła aplikacja Javy). Nie wszyscy jednak wiedzą, że tę konfigurację można współdzielić. Wystarczy przejść do zakładki Common i tam wybrać opcję Shared file i wskazać, gdzie plik z konfiguracja ma byc zapisany (w obrębie przestrzeni pracy, czy workspace'a).
W wybranym przez Was miejscu powinien pojawić się plik z rozszerzeniem launch, który tak na prawdę jest XML'em z zapisanymi ustawieniami. Teraz każda osoba, która zaimportuje projekt będzie mogła od razu korzystać z tej konfiguracji uruchomienia (a czasami ustawienie wszystkich wymaganych opcji może być dość skomplikowane).

Na tym sprawa się nie kończy - Eclipse jest ciągle rozwijany i niedawno światło dzienne ujrzała wersje 3.4M3, w której pojawiła się nowa opcja eksportu i importu konfiguracji uruchomienia, więc teraz jest to jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.
Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają kreator umożliwiający eksport:

A kreator importu wygląda tak:

Jak widać jest to prosty sposób, żeby współdzielić między sobą (np. w obrębie zespołu) różne konfiguracje uruchomienia środowiska Eclipse.

Brak komentarzy: