Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

sobota, 24 listopada 2007

Bug Day w listopadzie już blisko.

W lipcu tego roku społeczność Eclipse rozpoczęła akcję zwaną Bug Day. Czym jest Bug Day? Jest to jeden dzień w miesiącu, kiedy to stali programiści Eclipse'a zapraszają całą społeczność do pomocy.
Co szczególnego w tym jest? Otóż możemy liczyć na pomoc innych programistów i dzięki temu lepiej poznań Eclipse'a od środka i naprawić jakiś błąd, co jest jednoznaczne z tym, ze nasz kod będzie częścią Eclipse'a!
Jak to działa?
Najpierw warto wejść na stronę najbliższego Bug Day'a, aby zobaczyć jakie projekty biorą udział w tym wydarzeniu. Po wybraniu projektu, który nas interesuje nas najbardziej, klikamy na link w kolumnie Bugs, aby zobaczyć jakie błędy zostały zakwalifikowane do Bug Day'a (najczęśniej są to proste błędy, które w szybki sposób można naprawić).
Wyświetli nam się lista błędów; teraz do nas należy decyzja, którym błędem chcemy się zająć. Warto spojrzeć na opis, aby upewnić się, że nikt inny nad danym defektem nie pracuje, a jeśli sami jesteśmy zainteresowani to warto to zaznaczyć w dyskusji nad błędem.
Do naprawy błędu potrzebny nam będzie kod danego projektu. Skąd go wziąć? Albo bezpośrenio z CVS'a, albo posłużyć się tzw. plikami zbiorów projektów (ang. project set files) - niestety nie wszystkie projekty przygotowują takie pliki (znajdziecie je w kolumnie PSF):
Opis jak zaimportować projekty z wykorzystaniem plików PSF znajdziecie tutaj.
Gdy będziecie mieli już kod pozostaje tylko praca nad błędem. Jeśli nie wiecie jak zacząć to możecie poprosić o pomoc wpisując się w dyskusji danego błędu, lub też zapytać się desygnowanych do tego osób (ich nazwy podane są w kolumnie IRC nick) na IRC'u (na kanale #eclipse lub #eclipse-dev).
Nie bójcie się zadawać pytań, bo programistom naprawdę zależy aby błędy zostały poprawione i na pewno z chęcią Wam pomogą!
Jeśli chcecie zobaczyć przykładowe błędy naprawione w czasie poprzednich Bug Day'ów to zapraszam tutaj, tutaj lub tutaj.

Najbliższy Bug Day juz 30 litopada, warto więc już teraz przejrzeć jakie błędy chcielibyście naprawić i w piątek zabrać się do pracy na rzecz społeczności Eclipse (w końcu wszyscy na tym skorzystamy!).

Brak komentarzy: