Jako jeden z organizatorów zapraszam Was serdecznie na Szkołę Letnią Eclipse 2008. Całe wydarzenie odbędzie się w laboratoriach Politechniki Poznańskiej w dniach 22 - 26 września. O co chodzi? W kilku słowach...będzie to trzecia edycja szkolenia, które organizujemy dla studentów II roku informatyki na Politechnice Poznańskiej, od zeszłego roku jednak szkolenie jest otwarte również dla osób spoza PP, zapraszamy więc wszystkich chętnych! W ciągu pięciu dni eksperci od Eclipse'a będą pokazywać jak budować wtyczki oraz jak stworzyć własną aplikację RCP. Dowiecie się także szczegółów na temat EMF'a, RAP'a, OSGi oraz innych technologii około eclipsowych (więcej szczegółów w Programie). Szkolenie ma postać wykładów przeplatanych laboratoriami (ok. 15 minut prezentacji, a później ćwiczenie tego, co zostało zaprezenotwane), więc na pewno nie będziecie sie nudzić! Jeśli macie ochotę to zapraszamy do rejestracji (liczba miejsc jest ograniczona) i do zobaczenia we wrześniu!
Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...
wtorek, 1 lipca 2008
Szkoła Letnia Eclipse 2008 - rejestracja rozpoczęta!
środa, 4 czerwca 2008
Wrażenia po Javarsovii 2008
Sobota 31. maja 2008, godzina 05:27 razem z Jackiem i Adamem wyruszyliśmy zobaczyć, co tam słychać w polskim javowym świecie i jednocześnie pokazać, że w Poznaniu też coś się dzieje.
Po przyjeździe na miejsce przywitał nas głównodowodzący Jacek Laskowski, który pokazał nam "co, gdzie i jak?". Przed prezentacją poszliśmy z Jackiem dopracować nasze prezentacje, a o 11 przyszedł czas, żeby powiedzieć coś od siebie. Okazało się jednak, że sala w której mieliśmy mieć prezentacje została przekazana prezentacji o Google Guice, a my poszliśmy do sali trochę mniejszej, ale chyba wyszło to na dobre, bo dzięki temu było wrażenie, że prawie cała sala jest pełna (myślę, że było koło 50 osób). Najpierw ja powiedziałem kilka słów o Eclipse RCP, potem Jacek przejął pałeczkę i pokazał inne twarze Eclipse'a. Chyba się podobało, bo pytania leciały do nas z każdej strony sali - widać, że ludzi zainteresowało to co im pokazywaliśmy.
Na początku prezentacji okazało się, że ktoś czyta tego bloga i była uwaga, że dawno nie było żadnych nowości tutaj. Mam nadzieję, że od lipca nowe materiały będą się bardziej regularnie pojawiały i zaspokoję Wasz eclipsowy głód wiedzy ;)
Potem przyszedł czas na obiad i panel jugowy - fajnie było posłuchać, jak środowisko javowe rozwija się w całej Polsce i jakie są plany na przyszłość.
Udało się nam też spotkać kilka osób, które w zeszłym roku brały udział w naszym szkoleniu Eclipse Summer School i dowiedzieć się, że niektórzy z nich stosują teraz technologie Eclipse'a w swoich projektach.
Na dłużej nie mogłem zostać, ale to co widziałem zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie i mam nadzieję, że w przyszłym roku też będzie mi dane wziąć udział w tym wydarzeniu - znów jako prelegent, lub chociaż jako słuchacz.
P.S. Znalazłem kilka zdjęć z Jackiem i ze mną w roli głownej.
Update: Adam zebrał relacje Poznaniaków w jedną całość i umieścił tutaj.
środa, 17 października 2007
RCP w 5 minut (Część II)
W poniedziałkowym wpisie pokazałem jak w prosty sposób stworzyć przykładową aplikację RCP oraz w jaki sposób ją potem uruchomić. Dziś pójdziemy kawałek dalej i wyeksportujemy nasz projekt jako pełnowartościowy produkt.
Zaczniemy od stworzenia definicji produktu. Klikamy File->New->Other->Product Configuration, podajemy nazwę naszego pliku (np. rcp.product), wskazujemy nasz projekt i klikamy Finish.
W naszym projekcie powinien pokazać się nowy plik. Jeśli nie został otworzony automatycznie w edytorze, to otwieramy go dwukrotnie na nim klikając (otworzy nam sie specjalny edytor).
Na zakładce Overview możemy podać nazwę produktu (Product Name), np Moja aplikacja RCP, wybieramy aplikację, którą chcemy aby była uruchamiana (podobnie jak to miało miejsce przy nowej konfiguracji uruchamiania, którą tworzyliśmy w poprzedniej części) – wybieramy z listy nazwę naszej wtyczki plus słówko application na końcu (w moim przypadku jest to com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp.application). Musimy również zdefiniować Product ID – wybieramy naszą wtyczkę.
Na zakładce Configuration specyfikujemy jakie wtyczki będą składały się na nasz produkt. Oczywiście podajemy tutaj naszą wtyczkę – klikamy przycisk Add i z listy wybieramy nazwę naszego pluginu (w moim przypadku com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp), a następnie dodajemy wszystkie pluginy od których zależy nasza wtyczka. Nie musimy tego robić ręcznie, wystarczy kliknąć przycisk Add Required Plug-ins i wszystkie wymagane pluginy zostaną wykryte i dodane automatycznie.
Zakładka Launching pozwala nam zdefiniować jaka maszyna wirtualna będzie używana, jakie argumenty mają być podawana przy starcie naszej aplikacji, a także jak będzie się nazywał nasz plik uruchomieniowy oraz jaką będzie miał ikonkę. Możemy dla sprawdzenia podać jakąś swoją nazwę, np. moje_rcp.
Jeśli chcemy, aby nasza aplikacja miała swój własny splashscreen to powinniśmy do naszego pluginu wgrać plik o nazwie splash.bmp, a nazwę pluginu podać na zakładce Splash. Jeśli na naszą aplikację składa się wiele wtyczek, wówczas wystarczy w jednej z nich umieścić nasz plik ze spashscreenem, a nazwę tej wtyczki podać właśnie na tej zakładce.
Zakładka Branding pozwala jeszcze lepiej dostosować wygląd naszej aplikacji – możemy podać ikonki, które się będą pojawiały, zmienić tekst oraz obraz wyświetlający się w okienku About aplikacji oraz wyspecyfikować co ma się pojawiać jako tzw. Welcome page, czyli coś jak intro dla naszej aplikacji (mamy z tym do czynienia, gdy po raz pierwszy uruchamiamy Eclipse’a lub gdy uruchamiamy go z nowym workspace’m) – postaram się poświęcić temu, któryś z kolejnych wpisów.
Możemy teraz bez problemu wyeksportować naszą aplikację. Na zakładce Overview odnajdujemy link Eclipse Product export wizard i klikamy na niego.
W nowym okienku podajmy nazwę katalogu, w którym pojawią się pliki naszej aplikacji (Root directory) oraz katalog, do którego aplikacja będzie wyeksportowana (Directory). Jeśli chcemy możemy też dołączyć kod źródłowy naszej aplikacji (opcja Include source code). Klikamy Finish i czekamy aż nasza aplikacja zostanie wyeksportowana.
W podanym przez nas katalogu powinny pojawić się pliki i katalogi naszej aplikacji:
Klikamy na pliku uruchomieniowym (w moi przypadku moje_rcp.exe) i nasza aplikacja powinna zostać uruchomiona.
Możemy teraz sprawdzić ile zasobów zajmuje nasza aplikacja: 13,3 MB na dysku oraz 35,5 MB pamięci RAM, co chyba daje niezły wynik biorą pod uwagę, że sporo funkcjonalności mamy „za darmo”.
Możecie się zastanawiać, co w przypadku jeśli chcemy wyeksportować naszą aplikację na inne platformy niż ta, na której aktualnie pracujemy? Wystarczy zainstalować sobie RCP delta pack i bez problemu możemy eksportować naszą aplikację również na inne platformy.To tyle na dzisiaj. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości to pytajcie.
Prezentacja z JUGa
Na stronie poznańskiego JUGa możecie znaleźć moją poniedziałkową prezentację pod tytułem "Eclipse RCP, czyli jak bez trudu stworzyć aplikację desktopową?".
poniedziałek, 15 października 2007
RCP w 5 minut (Część I)
Postanowiłem jeszcze przed prezentacją pokazać Wam jak w prosty sposób stworzyć testową aplikację RCP, żebyście mogli sami zobaczyć jakie to proste i co tak naprawde możemy zrobić z Eclipse RCP.
Ktoś może się zastanawiać czym jest Eclipse RCP? Postaram się dziś umieścić prezentację, która powinna to zagadnienie rozjaśnić :-)
Na początek uruchamiamy Eclipse'a i tworzymy nowy projekt plug-in, czyli klikamy New->Plug-in Project, otworzy nam się kreator tworzenia nowej wtyczki (ang. plug-in). Podajemy nazwę i klikamy Next.
Na drugiej stronie podajemy informacje o nazwie, dostawcy, itp (albo zostawiamy wartości domyślne). Ważniejsze jest, żeby na samym dole zaznaczyć opcję Yes przy polu Would you like to create a rich client application? (rysunek poniżej)
Klikamy Next. Na ostatniej stronie wybieramy wzór z jakiego chcemy skorzystać (oczywiście nie musimy tego robić, jednak na potrzeby naszego przykładu wybieramy RCP Mail Template) i klikamy Finish.
Zostaniemy zapytani czy przejść do perspektywy Plug-in Developement, odpowiadamy Yes. W widoku Package Explorer powinien pojawić się nowy projekt. Możemy teraz przejrzeć się co w nim jest – zostały wygenerowane odpowiednie klasy, ale ważniejsze od nich są dwa pliki MANIFEST.MF (w katalogu META-INF) oraz plugin.xml, w których to zapisane są najważniejsze informacje o naszym pluginie (więcej o tym, w którymś z najbliższych wpisów).
W zasadzie nasza wtyczka jest teraz gotowa do uruchomienia. Aby ją przetestować klikamy prawym klawiszem myszy na projekcie i wybieramy Run As->Open Run Dialog... W nowym oknie klikamy po lewej stronie znajdziemy Eclipse Application, które zaznaczamy i wybieramy przycisk u góry New launch configuration.
Otworzy nam się nowa karta, na której możemy podać nazwę i ustawić potrzebna nam opcje. Na zakładce Main wybieramy opcję Run an application a z listy rozijalnej wybieramy: „com.blogspot.eclipse-po-polsku.example.rcp.application” (wpis ten zależy od nazwy jaką nadaliśmy naszemu projektowi).
Na zakładce Plug-ins z rozwijalnej listy wybiermay plug-ins selected below only, nastepnie klikamy przycisk Deselect All. Na liście wybieramy tylko nasza wtyczkę i klikamy Add Required Plug-ins.
Sprawdzamy konfiguracje klikając przycisk Validate Plug-ins, powinniśmy zobaczyć:
Klikamy Apply, a potem Run. Powinna uruchomić się nowa aplikacja wyglądająca mniej więcej tak:
Jest to tylko przykład, więc ta aplikacja nie robi nic pożytecznego, ale możemy zobaczyć jak może wyglądać odchudzony Eclipse służący jako platforma dla RCP.
W kolejnym wpisie postaram się powiedzieć jak z naszej przykładowej aplikacji stworzyć pełnowartościowy projekt.

