
Pozostałe zmiany i nowości wprowadzone w M4 znajdziecie TUTAJ.
A z tej strony możecie ściągnąć najnowszą wersję rozwojową Eclipse'a.
lub też w widoku Task List klikamy tutaj:
Jest też opcja, żeby w tym samym widoku kliknąć Activate i w nowym oknie wybrać interesujące nas zadanie wpisując jego nazwę:
Po aktywacji zadania zauważymy, że niektóre elementy interfejsu użytkownika zmieniły swoją zawartość, a niektóre wręcz stały się puste (np. widok Package Explorer). Czemu? Zaczął działać kontekst, a ponieważ wcześniej nie pracowaliśmy nad tym zadaniem, więc kontekst jest pusty. Co w takiej sytacji zrobić? Najłatwiej jest chwilowo zrezygnować z funkcjonalności jaką daje nam kontekst, pozwolić Mylynowi zebrać potrzebne informacje, a później wrócić do kontesktu, aby łatwiej i szybciej pracować. Do włączania i wyłączania kontekstu służy przycisk:
Przycisk ten wyłącza korzystanie z kontekstu w danym widoku (np. w widokach Package Explorer, Outline, itp.). Po chwili pracy możemy wrócić do kontesktu i zobaczymy, że widoki wypełniły się informacjami związanymi z naszym zadaniem (poniżejprzykład widoku Package Explorer).
Jeśli teraz otworzymy sobie nasze zadanie w edytorze i przejdziemy na zakładkę Context to zobaczymy, że zakładka ta wypełniła się informacjami na temat naszego kontekstu:
Oczywiście po wykonaniu zadania oznaczamy je jako zakończone (w przypadku pracy z Bugzillą na zakładce Bugzilla zaznaczamy Resolve as Fixed).
Podczas pracy z Mylynem natrafimy pewnie na sporo ikon, które mogą być dla nas niezrozumiałe – z myślą o tym twórcy Mylyna przygotowali zestaw ikon wraz z wyjaśnieniem, która ikona co oznacza. Legenda dostępna jest z menu widoku Task List:
To chyba najważniejsze kwestie związane z pracą z Mylynem. Ja osobiście zdecydowanie polecam to narzędzie – sami się przekonacie jak bardzo potrafi ono przyspieszyć Waszą pracę i pomóc w pracy zespołowej.
Jak zacząć pracę z Mylynem? Trzeba rozpocząc od jego instalacji, np. za pomocą update managera (tutaj znajdują się adresu stron z aktualizacjami – ang. update site). Po zainstalowaniu wszystkich wtyczek możemy rozpoczą pracę z Mylynem. Jeśli w naszej pracy stosujemy system do zarządzania zadaniami to najlepiej od razu podłączyć się do niego. W widoku Task Repositories (żeby go otworzyć klikamy Window->Show View->Other->Mylyn->Task Repositories) na wolnej przestrzeni klikamy prawym przyciskiem i wybieramy opcję Add Task Repository, a następnie podajemy wszystkie potrzebne informacje.
Od tej chwili możemy tworzyć zadania, które automatycznie będą dodawane do naszego zewnętrznego systemu zadań. Oczywiście jeśli nie korzystamy z żadnego systemu to możemy tworzyć zadania lokalne.
Aby tworzyć nowe zadanie klikamy na wybranym repozytorium prawym przyciskiem i wybieramy opcję New Task.
Po kliknięciu otworzy sie edytor umożliwiający wypełenienie właściwości nowego zadania.
W zależności od tego, czy jest to zadanie lokalne, czy zdalne zakładki na dole edytora mogą się od siebie różnić i mieć inną zawartość. Wspólne zakładki to Planning oraz Context. Ta druga jest szczególnie interesująco, bo pozwala sprawdzić co znajduje się aktualnie w kontekście, zapisać kontekst, a także zmienić ilość elementów znajdujących się w nim.
Oczywiście możemy też wyszukiwać zadania, które znajdują się na serwerze. W tym celu tworzymy zapytania (ang. query) – klikamy prawym przyciskiem myszy na interesującym nas repozytorium zadań i wybieramy opcję New Query.
Zapytani możemy tworzyć w oparciu o specjalnie przygotowany formularz, lub tez na podstawie adresu URL, w którym znajdują się parametry wyszukiwania.
Po zakończeniu pracy z kreatorem nowego zapytania w widoku Task List w odpowiedniej kategorii (nazwie naszego zapytania) pojawi się lista zapytań odpowiadających naszym kryteriom. Zadania możemy oczywiście otwierać (klikając na nich dwukrotnie), przeglądać oraz zmieniać ich właściwości.
Wiemy już jak łączyć się z repozytoriami zadań, jak tworzyć nowe zadania oraz jak wyszukiwać zadania już istniejące. W kolejnym wpisie postaram się opisać jak pracować z zadaniami oraz jak korzystać z kontekstu.