Myśli, porady, tutoriale na temat środowiska Eclipse (i nie tylko)...

wtorek, 21 kwietnia 2009

Domyślne edytory plików

Pewnie każdemu z nas zdarza się mieć w projekcie pliki, które chcemy otwierać zawsze w naszym ulubionym edytorze (niekoniecznie tym z Eclipse'a), a Eclipse uparcie otwiera nam je domyślnym edytorze. Co wtedy robimy? Klikamy w widoku Package Explorer prawym przyciskiem myszy na pliku i wybieramy Open with->Nazwa edytora.

A co powinniśmy zrobić?

Otworzyć preferencje (Window->Preferences) na stronę General->Editors->File Associations:

Możemy tutaj zdefiniować jaki edytor powinien być domyślny dla naszego typu pliku.

Typy plików definiujemy w górnej sekcji File Types. Co istotne możemy też zdefiniować tutaj konkretny plik, a nie tylko typ!
Aby połączyć pliki z edytorem wystarczy w sekcji File Types zaznaczyć nasz plik lub typ plików i w sekcji Associated Editors kliknąć przycisk Add i podać wybrany przez nas edytor - mamy do wyboru edytory dostępne w Eclipse jak i programy zewnętrzne, więc możemy dostosować Eclipse'a do naszych potrzeb.


wtorek, 14 kwietnia 2009

O debugowaniu część III

No i znowu minął ponad miesiąc bez nowości, ale oto jestem z garścią kolejnych informacji na temat mechanizmu debugowania w Eclipsie.
W poprzednim poście mówiliśmy o właściwościach punktów wstrzymań, spójrzmy teraz jak można sprawnie nimi zarządzać - służy do tego widok Breakpoints (Window->Show View->Other->Debug->Breakpoints):

W widoku tym możemy w prosty sposób za pomocą opcji w pasku narzędzi:
  • dodawać i usuwać punkty wstrzymań (pojedynczo lub wszystkie za jednym razem)
  • wyświetlić tylko punkty wstrzymań aktywne dla wybranej platformy docelowej (np. dla debugowania kodu w C, Javie lub dla skryptów Anta widoczne będą tylko punkty wstrzymań danego typu)
  • przejść do miejsca w kodzie, w którym punkt dany punkt wstrzymań jest ustawiony
  • deaktywować wszystkie punkty wstrzymań
  • dodać punkt wstrzymań wyjątków
Natomiast gdy wejdziemy w menu widoku

będziemy mogli:
  • grupować punkty wstrzymań
  • definiować zbioru robocze punktów wstrzymań
  • pokazywać nazwy kwalifikowane
Jeśli chcemy podzielić się z kimś naszym zbiorem punktów wstrzymań to powinniśmy zainteresować się opcją ich eksportu File->Export->Run/Debug->Breakpoints i importu File->Import->Run/Debug->Breakpoints.